Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller 2024

Almanya Haberleri ve Bilgiler 30/01/2024

2024 Almanya tatil günleri

2024 yılında Almanya özel günler ve resmi tatilleri inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı, dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini yitirmeye başlamıştır. Peki Almanya’da 2024’te önemli kabul edilen günlere ve resmi tatil günlerine gelin birlikte bakalım.

1- Nikolaus Günü

Noel Baba olarak tanıdığımız insanlara ve özelliklede çocuklara yaptıkları iyilik ve onlara verdiği hediyelerle hatırlanan Aziz Nicholas (Nikolaus) için her yıl ölüm yıl dönümü olan 6 Aralık’ta bir takım kutlamalar yapılmaktadır. Almanya dışındaki bazı ülkelerde de kutlanan bu günde gelenekler doğrultusunda çocuklar ayakkabılarını ya da çizmelerini akşam temizleyerek kapıya koyuyor. Sabah uyandıklarında ise Noel Baba bu çizme ve ayakkabıların içerisine çeşitli şekerlemeler ve hediyeler bırakarak onları ödüllendiriyor.

2- ( Fener Alayı ) Laternenumzug Günü

Almanya‘da yardımlaşmanın simgesi olarak kabul edilen ve kutlanan bir gündür Laternenumzug günü. Yüzyıllar önce eskiye dayanan hikayede Martin adında bir şövalyenin olduğu ve Martin’in soğuk kış gününde bir adam gördüğü rivayet edilir. Soğuktan ve açlıktan titreyen adam için Martin kılıcını çekerek pelerinini ortadan ayırmış ve adamın üstüne örtmüş ardından ekmeğini onunla paylaştığı şeklinde anlatılmaktadır. Her sene 11 kasımda kutlama yapılmaktadır.

3- Paskalya ( Ostern )

Hristiyanlık dininin sembol bayramı olarak kabul edilen paskalya 3 gün devam etmektedir. Bu bayramın amacı çarmıha gerilen Hz. İsa’nın 3 gün içerisinde yeniden dirilişini temsil eder.

4- Noel ( Weihnachten )

24 Aralık tarihinde başlar ve 3 Gün boyunca devam eder. Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilmektedir.

5- Meryem Ana Günü

İsa peygamberin annesi olan Meryem Ana’nın Allah katına ruh ve bedeni ile kabul edilmesi olarak kutlanır. Almanya‘da sadece Saarland ve Bavyera eyaletlerinde kutlanan bu bayram 15 Ağustos tarihinde kutlanır.

6- Epifani Yortusu

Bu bayram 6 Ocak günü Almanya‘nın 4 eyaletinde kutlanır. Şövalye kostümü ile dolaşan çocuklar evlerin üzerine C, M, B harfleri yazarlar. Bu yazı Hz. İsa’ya evlerimizi kutsa anlamına gelmektedir.

7- Azizler Yortusu

1 Kasım günü kahramanlar ve ölenlerin anıları ile birlikte kutlanan önemli bir gündür. Kilisilerde ve mezarlıklarda mum yakarak kutlama yapılır.

2024 Almanya Resmi Tatiller ve izinler

Yeni yıl (Neujahr)1 Ocak 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Üç kral tatili (Heilige Drei Könige)6 Ocak 2024 Baden-württemberg
Bayern
Sachsen-Anhalt
Kadınlar günü (Frauentag)8 Mart 2024Berlin
Paskalya (Karfreitag)29 Mart 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Paskalya (Ostersonntag)31 Mart 2024Brandenburg
Paskalya (Ostermontag)1 Nisan 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
İşçi Bayramı (Tag der Arbeit)1 Mayıs 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
İsa’nın Göğe Yükselişi (Christi Himmelfahrt)9 Mayıs 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Hamsin Yortusu (Pfingstsonntag)19 Mayıs 2024Brandenburg
Beyaz Pazartesi (Pfingstmontag)20 Mayıs 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Katolik Yortusu (Fronleichnam)30 Mayıs 2024Baden-württemberg
Bayern
Hessen
Nordrhein-Westfalen
Rheinland-Pfalz
Saarland
Meryem’in göğe yükselişi (Mariä Himmelfahrt)15 Ağustos 2024Bayern
Saarland
Dünya Çocuk Günü (Weltkindertag)20 Eylül 2024Thüringen
Alman Birliği Günü (Tag der Deutschen Einheit)3 Ekim 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Reformasyon Günü (Reformationstag)31 Ekim 2024Brandenburg
Bremen
Hamburg
Mecklenburg-Vorpommern
Niedersachsen
Sachsen
Sachsen-Anhalt
Schleswig-Holstein
Thüringen
Azizler Günü (Allerheiligen)1 Kasım 2024Baden-württemberg
Bayern
Nordrhein-Westfalen
Rheinland-Pfalz
Saarland
Dua ve Tövbe Günü (Buß- und Bettag)20 Kasım 2024Sachsen
İlk Noel Günü (Erster Weihnachtstag)25 Aralık 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde
Noel’in ikinci günü (Zweiter Weihnachtstag)26 Aralık 2024Bütün Eyaletlerin Hepsinde

Etiket yok

toplam 745, bugün 6 defa görüldü

  

Yorum Yaz

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 30/01/2024 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller 2024

  yazan - 30/01/2024 - 0 Yorumlar

  2024 yılında Almanya özel günler ve resmi tatilleri inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı, dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini […]

 • Almanya Fuarları ve Tarihleri

  yazan - 30/01/2024 - 0 Yorumlar

  2024 yılı Almanya Fuarları ve Tarihlerini sizler için derledik. Bu fuarlara dünyanın farklı noktalarından binlerce şirket ilgi göstermektedir. Uluslararası olarak büyütmek istediğiniz şirketiniz için veya gezip görüp bilgi sahibi olabileceğiniz yeni ve yenilikçi ürünleri inceleyebileceğiniz, gıda, kozmetik, tekstil, sağlık, optik, inşaat ve daha birçok sektörün yer aldığı 2024 Almanya fuarlarını kaçırmayın.

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 30/01/2024 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek işler ve sektörleri araştırdık. Almanya Türklerinin yaptığı işler arasında dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri size iletmeye çalışacağız. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize […]

 • Köln'de Türk Doktorlar

  yazan - 18/01/2022 - 0 Yorumlar

  Almanya Köln’de yaşayan Türk kökenli ve Türkçe bilen doktorları sizler için başarı sıralaması olmaksızın uzmanlık dallarına göre listelemeye çalıştık. Bu listede kendinize uygun Türk doktoru bulabilir, telefon veya adreslerinden kendileri ile iletişim kurabilirsiniz.

  Bugünün Popüler ilanları

  Almanya ücretsiz ilan ver