Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller

Almanya Haberleri ve Bilgiler 16 Aralık 2021

Almanya Özel Günler Ve Resmi Tatiller

2023 Almanya özel günler ve resmi tatillerini inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini yitirmeye başlamıştır. Peki Almanya’da 2023 yılında önemli kabul edilen günlere ve resmi tatil günlerine gelin birlikte bakalım.

2023 Almanya Özel Günler:


1- Nikolaus Günü

Noel Baba olarak tanıdığımız insanlara ve özelliklede çocuklara yaptıkları iyilik ve onlara verdiği hediyelerle hatırlanan Aziz Nicholas ( Nikolaus ) için her yıl ölüm yıl dönümü olan 6 Aralık’ta bir takım kutlamalar yapılmaktadır. Almanya dışındaki bazı ülkelerde de kutlanan bu günde gelenekler doğrultusunda çocuklar ayakkabılarını ya da çizmelerini akşam temizleyerek kapıya koyuyor. Sabah uyandıklarında ise Noel Baba bu çizme ve ayakkabıların içerisine çeşitli şekerlemeler ve hediyeler bırakarak onları ödüllendiriyor.

2- ( Fener Alayı ) Laternenumzug Günü

Almanya‘da yardımlaşmanın simgesi olarak kabul edilen ve kutlanan bir gündür Laternenumzug günü. Yüzyıllar önce eskiye dayanan hikayede Martin adında bir şövalyenin olduğu ve Martin’in soğuk kış gününde bir adam gördüğü rivayet edilir. Soğuktan ve açlıktan titreyen adam için Martin kılıcını çekerek pelerinini ortadan ayırmış ve adamın üstüne örtmüş ardından ekmeğini onunla paylaştığı şeklinde anlatılmaktadır. Her sene 11 kasımda kutlama yapılmaktadır.

3- Paskalya ( Ostern )

Hristiyanlık dininin sembol bayramı olarak kabul edilen paskalya 3 gün devam etmektedir. Bu bayramın amacı çarmıha gerilen Hz. İsa’nın 3 gün içerisinde yeniden dirilişini temsil eder.

4- Noel ( Weihnachten )

24 Aralık tarihinde başlar ve 3 Gün boyunca devam eder. Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilmektedir.

5- Meryem Ana Günü

İsa peygamberin annesi olan Meryem Ana’nın Allah katına ruh ve bedeni ile kabul edilmesi olarak kutlanır. Almanya‘da sadece Saarland ve Bavyera eyaletlerinde kutlanan bu bayram 15 Ağustos tarihinde kutlanır.

6- Epifani Yortusu

Bu bayram 6 Ocak günü Almanya‘nın 4 eyaletinde kutlanır. Şövalye kostümü ile dolaşan çocuklar evlerin üzerine C, M, B harfleri yazarlar. Bu yazı Hz. İsa’ya evlerimizi kutsa anlamına gelmektedir.

7- Azizler Yortusu

1 Kasım günü kahramanlar ve ölenlerin anıları ile birlikte kutlanan önemli bir gündür. Kilisilerde ve mezarlıklarda mum yakarak kutlama yapılır.

Almanya Resmi Tatiller ve izinler 2023

Yeni yıl (Neujahr)1 OcakBütün Eyaletlerin Hepsinde
Üç kral tatili (Heilige Drei Könige)6 OcakBaden-württemberg
Bayern
Sachsen-Anhalt
Kadınlar günü (Frauentag)8 MartBerlin
Paskalya (Karfreitag)7 NisanBütün Eyaletlerin Hepsinde
Paskalya (Ostersonntag)9 NisanBrandenburg
Paskalya (Ostermontag)10 NisanBütün Eyaletlerin Hepsinde
İşçi Bayramı (Tag der Arbeit)1 MayısBütün Eyaletlerin Hepsinde
İsa’nın Göğe Yükselişi (Christi Himmelfahrt)18 MayısBütün Eyaletlerin Hepsinde
Hamsin Yortusu (Pfingstsonntag)28 MayısBrandenburg
Beyaz Pazartesi (Pfingstmontag)29 MayısBütün Eyaletlerin Hepsinde
Katolik Yortusu (Fronleichnam)8 HaziranBaden-württemberg
Bayern
Hessen
Nordrhein-Westfalen
Rheinland-Pfalz
Saarland
Meryem’in göğe yükselişi (Mariä Himmelfahrt)15 AğustosBayern
Saarland
Dünya Çocuk Günü (Weltkindertag)20 EylülThüringen
Alman Birliği Günü (Tag der Deutschen Einheit)3 EkimBütün Eyaletlerin Hepsinde
Reformasyon Günü (Reformationstag)31 EkimBrandenburg
Bremen
Hamburg
Mecklenburg-Vorpommern
Niedersachsen
Sachsen
Sachsen-Anhalt
Schleswig-Holstein
Thüringen
Azizler Günü (Allerheiligen)1 KasımBaden-württemberg
Bayern
Nordrhein-Westfalen
Rheinland-Pfalz
Saarland
Dua ve Tövbe Günü (Buß- und Bettag)22 KasımSachsen
İlk Noel Günü (Erster Weihnachtstag)25 AralıkBütün Eyaletlerin Hepsinde
Noel’in ikinci günü (Zweiter Weihnachtstag)26 AralıkBütün Eyaletlerin Hepsinde

Etiket yok

toplam 9160, bugün 6 defa görüldü

  

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 0 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 900-1400 Euro aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev […]

 • Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller

  yazan - 16 Aralık 2021 - 0 Yorumlar

  2023 Almanya özel günler ve resmi tatillerini inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini yitirmeye […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]

 • Türklerin Almanya'da yoğun olarak yaşadığı yerler

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya‘da 3-4 milyon civarı Türk olduğu varsayılıyor. Zamanında işçi olarak göç eden Türkler ve beraberinde giden aileleri ve sonradan doğan çocuklarıyla Almanya vatandaşı olarak çalışmaya ve yaşamaya devam ediyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre net bir rakam olmasa da Almanya’da yaşayan Türklerin şehirlere göre dağılım oranları aşağı yukarı aynı olmakla birlikte başlıca şehirlerde ikamet ettiklerini gözlemledik.

Almanya ücretsiz ilan ver