Türklerin Almanya’da iş bulması

Almanya Haberleri ve Bilgiler 24 Eylül 2014

Almanya’ya eğitim için gelmeyi düşünenlerin en çok önemsediği konu, buradaki çalışma meselesidir. Almanya’ya üniversite eğitimi için gelen yabancıların oturum izinlerinde 180 gün yarım gün ya da 90 tam gün çalışma izinleri bulunmaktadır. Ancak bunun kimlere tanındığı, işin nasıl bulunabileceği, başvuruların nasıl yapılacağı gibi konularda dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Ülkede iş bulabilmeniz için, en büyük yardımcınızın internet olacağını belirtelim.

Almanya’da çalışarak iyi geçinebilir misiniz?

Almanya’ya gelenler çalışarak geçimini sağlayabilir. Ancak buna güvenip, bu ülkeye gitmemeniz gerekir. Öncelikle ülkeye ilk kez gidecek olanlar, dil kursuna gitmeyi düşündüklerinde çalışma haklarının olmadığını bilmelidir. Bu yüzden maddi durumun planlanması çok önemlidir.

Almanya’da resmi çalışma izniyle nerelerde çalışılabilir?

Eğitimini İngilizce yapan ve daha eğitiminin başında olanlar ya da Almancası iyi olmayanlar, fast food restoranları, temizlik işleri, Türk personel arayan işyerlerinde çalışabilir. Almanya iş ilanları bulmak isteyen kişiler bu siteyi de takip edebilir veya ilan verebilirler.
Almanca olarak eğitim görenler ve eğitiminde belli bir süreyi geride bırakanlar, yukarıda sayılan yerlerin dışında Werkstudent yani aldığınız eğitimle ilgili bir alanda çalışabilirler. Yalnız bir firmada mühendis gibi çalışıyor olsanız da, alınan ücretin daha düşük olacağını da bilmelisiniz. Bu şekilde çalışabilmek için, daha çok sayısal alanda eğitim alanların şanslı olduğunu da belirtelim. Özellikle bilgisayar, makine, elektronik gibi alanlarda eğitim alanlar oldukça şanslı öğrencilerdir.
Eğitiminin sonuna gelmiş olan ya da staj yapması gerekenler de yukarıda ki çalışma koşullarının dışında, endüstri alanlarında tez yazabilecekleri yerlerde çalışabilirler.

Almanya’da çalışan öğrencilerin vergi durumları nedir?

Bu ülkede öğrenci olanların bazı vergi muafiyetleri bulunmaktadır. Burada minijob sahipleri yani ayda 400 Euro kazançları olanlar, vergiden muaf oluyorlar.

400 Euro üzerinde kazanç elde edenlerin ise, bankaya yatmış olan gelirlerinden vergi kesiliyor. Ancak yılsonunda toplam geliriniz 8000 Euro altında olursa, kesilen vergileri geriye iade alabilirsiniz. Kazancın 8000 Euro üzerinde olması halinde, kazancınıza göre vergilerin bir kısmını geriye alabilme şansına sahipsiniz.

Etiket yok

toplam 624, bugün 1 defa görüldü

  

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 1 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 900-1400 Euro aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev […]

 • Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller

  yazan - 16 Aralık 2021 - 0 Yorumlar

  2022 yılında Almanya’nın özel günleri ve resmi tatillerini inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini […]

 • Almanya’daki Meslekler ve Maaşları

  yazan - 30 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya, kiminin çok merak ettiği ve lüks bulduğu ülke; kiminin ise sadece maddi anlamında gördüğü ülke… Tahmin edileceği üzere Almanya Avrupa hatta Dünya standartlarında ekonomik ve kültürel olarak gelişen ve bu gelişmeyi ağır bir hezeyan altında tamamlayan bir ülke konumundadır. Zira ikinci dünya savaşından sonra ağır tahribat ve işgal altında bir anda böyle yükselip dünya […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]