Almanya’da Yüksek Lisans ve Üniversite Okumak

Almanya Haberleri ve Bilgiler 05 Haziran 2019

Türkiye sınırlarının dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk dikkat ettikleri konu denkliktir. Öğrenim görecekleri okulun gerek Türkiye gerek diğer ülkelerde denklik alabilmesi önemlidir. Almanya’da Yüksek Lisans ve Üniversite Okumak bu bağlamda önem kazanıyor. Zira Almanya Üniversiteleri’nin hem Türkiye’de hem de tüm dünyada kabul gören bir denkliği bulunmaktadır.

Almanya'da Yüksek Lisans ve Üniversite Okumak

Almanya’da Yüksek Lisans ve Üniversite Okumak için Kriterler Nedir?

Almanya’da üniversite okumak için ülkemizde üniversite kazanmak kâfidir. 4 yıllık bir fakülteyi kazanan her öğrenci Almanya’da Üniversite okuyabilir. Almanca öğrenimi için “Studienkolleg” adı verilen bu yerde yabancı öğrencilere Almanca eğitimi verilmektedir. Türkiye’den buraya müracaat için alınan miktar 75 Euro’dur. Burada eğitim görmenin de toplam maliyeti 300 ila 400 Euro kadardır. İki dönem olarak verilen eğitimi başaranlar üniversite hayatına devam edebilmektedirler.

Ayrıca Tıp ve gözde bazı bölümlerde hem lise not ortalamasına hem ÖSYM puanına hem Testdaf hem de DSH üzerinden alınan not baremine bakılmaktadır. Alman Üniversitelerinin büyük bölümünde harç yoktur. Olanlarında ise miktarlar oldukça cüzidir. Almanya’da eğitim görmek için aylık gider kişinin kendisine bağlı olsa da en azında 600 Euro gözden çıkarılmalıdır. Öğrencilere birçok kolaylık sağlandığından bu rakamı kişinin kendisi belirlediği de unutulmamalıdır. Örneğin Genel sağlık sigortası normal bireylerde 100 Euro civarlarında iken bu rakam öğrenci için 15 Euro civarı bir rakama tekabül eder.

Almanya’da Yüksek Lisans

Alman üniversitelerinde Master “Yüksek Lisans” yapmak için 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak yeterlidir. İstediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Eğitiminizden farklı bir bölümde Yüksek Lisans yapmak için sadece fark dersleri almanız gerekmektedir. “Studienkolleg” uygulaması burada da geçerlidir. Alman dilini öğrenmede bu eğitim kurumunda üç aşama; okuduğunu anlama “leseverstehen”, dinlediğini anlama “hörverstehen” ve gramer olarak karşınıza çıkacaktır. İki sömestre olarak eğitim görülen bu yerde başarılı olanlar yapılan sınavlar ile tespit edildikten sonra istedikleri eğitime başlaya bilmektedirler. Studienkolleg de eğitim görmeye başlanıldığı andan itibaren Almanya’da öğrenci vasfına erişilmektedir.

Yüksek lisans için ayrıca iyi bir danışmana ve yapacağınız tezin niteliğine de ihtiyaç vardır. Danışmanın niteliği sizin kurul onayı alarak eğitime başlamanıza vesile olacaktır. Keza tezin özelliği de bu noktada etkilidir. Yüksek lisans için kabul gören de öğrenci statüsünde olduğu için öğrencilere sağlanan tüm kolaylıklardan istifade edecektir.

Eğitimin Gözdesi Almanya

Şartların ilk elden neler olduğunu ilgili yerlerin internet sitelerinden öğrenmek gerekir. Gerek üniversite gerekse de yüksek lisans için evrakların noter tasdikli ve tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Bu evrakları sisteme taratıp atmak da yeterli olmamaktadır. Ayrıca bu evrakları ilgili yerlere posta yolu ile göndermek de gerekmektedir. Almanya’da Yüksek Lisans ve Üniversite Okumak için her üniversitenin ayrı ve özel şartları da bulunmaktadır.

Etiket yok

toplam 240, bugün 3 defa görüldü

  

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 1 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 500-1000 aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev için […]

 • Almanya’daki Meslekler ve Maaşları

  yazan - 30 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya, kiminin çok merak ettiği ve lüks bulduğu ülke; kiminin ise sadece maddi anlamında gördüğü ülke… Tahmin edileceği üzere Almanya Avrupa hatta Dünya standartlarında ekonomik ve kültürel olarak gelişen ve bu gelişmeyi ağır bir hezeyan altında tamamlayan bir ülke konumundadır. Zira ikinci dünya savaşından sonra ağır tahribat ve işgal altında bir anda böyle yükselip dünya […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]

 • Türklerin Almanya'da yoğun olarak yaşadığı yerler

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya‘da 3-4 milyon civarı Türk olduğu varsayılıyor. Zamanında işçi olarak göç eden Türkler ve beraberinde giden aileleri ve sonradan doğan çocuklarıyla Almanya vatandaşı olarak çalışmaya ve yaşamaya devam ediyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre net bir rakam olmasa da Almanya’da yaşayan Türklerin şehirlere göre dağılım oranları aşağı yukarı aynı olmakla birlikte başlıca şehirlerde ikamet ettiklerini gözlemledik.