Almanya’da Yaşamak İçin 10 Neden

Almanya Haberleri ve Bilgiler 30 Nisan 2019

Almanya’ya taşınmaya karar vermişseniz, oturma izninizi, çalışma izninizi veya vatandaşlığınızı almak gibi büyük uğraşlarınızın olacağını unutmamalısınız. Tüm bu bürokratik işlemlere rağmen Avrupa’nın fırsatlar ülkesi olan Almanya’da yaşamak için birçok neden bulunuyor. İşte, Almanya’da yaşamak için 10 neden:

Almanya'da Yaşamak İçin 10 Neden
Almanya’da Yaşamak İçin 10 Neden


1- Dokuz Farklı Sınıra Sahip Olması

Almanya birçok Avrupa ülkesi ile komşudur. Almanya’nın Fransa, Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve İsviçre ile sınırı var. Avrupa Birliği’ndeki herhangi bir ülkeye ait en büyük sınıra Almanya sahiptir. Schengen vizesi kuralları gereği birçok Avrupa ülkesini kolayca gezebilirsiniz. Almanya’nın bu konumu da gezmeyi seven kişiler için artı bir özelliktir.

2- Görkemli Manzara

Güneydeki Alpler’in karla kaplı tepelerinden, kuzeydeki plajların el değmemiş kumlarına kadar Almanya, nefes kesici manzaralara sahiptir. Berlin’de yaşıyorsanız, Saksonya İsviçre’nin kumtaşı kayalıklarını mükemmel bir kamp yeri haline getiriyor. Ayrıca, Starnberg Gölü’nün kristal sularına dalabilirsiniz. Köln’e giderseniz, Ren Nehri’nde bir tekne gezisine çıkabilirsiniz.

3- Muhteşem Bir Toplu Taşıma

Almanya’da tren ve otobüs imkanları muhteşemdir. Oldukça temiz ve düzenli olan toplu taşıma Almanya’da yaygın olarak kullanılıyor. Bu inanılmaz deneyimi mutlaka yaşamalısınız. Otobüs veya treninizin geç kalması gibi bir durumla Almanya’da karşılaşmanız neredeyse imkansızdır. Disiplin ve zamanlama Almanya’da son derece takdir gören bir durumdur. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını kullanarak hem harika zaman geçirebilir hem de işe gidip gelirken sorun yaşamazsınız.

4- Resmi Tatil Günleri

Almanya'da Yaşamak İçin 10 Neden
Almanya’da resmi tatiller

Almanya’da resmi tatiller yıllık yasal izninize dahil değildir. Bazı bölgeler bu konuda oldukça cömert davranıyor. Örneğin Bavyera eyaletinde her yıl 13 gün resmi tatil vardır. Bu nedenle, birçok şirketin standart olarak sağladığı 30 günlük yıllık iznin üzerine, iki hafta daha Almanya’yı ve çevresindeki ülkeleri keşfetme özgürlüğünü yaşayabilirsiniz.

5- İş Bulma Kolaylığı

Harika bir ekonomi sahip olan Almanya’da iş bulmak neredeyse diğer tüm Batı ülkelerinden daha kolaydır. İşsizlik, 1990 yılındaki Doğu ve Batı Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana en düşük seviyededir. Mezunların yalnızca yüzde 10’u çalıştıkları alanla ilgisi olmayan bir alanda çalışıyor. Ayrıca, Almanya’da çalışanlar oldukça değerlidir. Çalışanların haklarını koruyan çok sayıda kuruluş var. Herhangi bir şikayette bulunduğunuz zaman sizi dinleyip çözüm bulan birileri mutlaka vardır. Bir çalışan olarak, haklarınız sistem veya patronlara karşı daima koruma altında olduğunuzu hissedersiniz.

6- Cömert Aile Yardımları

Almanya’nın size sunacağı birçok imkan bulunuyor. Özellikle yeni ebeveynler için çok cömert bir sosyal bakım sistemine sahiptir. Yeni anneler ve babalar 14 aylık bir süre içinde kendi aralarında ücretli olarak izin paylaşımı yapabilirler. Buna ilaveten, Almanya devleti, 18 yaşına kadar çocukların bakımı için yeterli miktarda bir para öder. Ayrıca, çocuğunuz bir yaşına girdiği günden itibaren devlet garantili bir eğitim sistemine dahil olmaya başlar. Ayrıca, çocukların okul masraflarının önemli bir kısmı devlet tarafından üstlenilir.

7- İyi Bir Eğitim Sistemi

Almanya’da eğitim sistemi çok iyi bir şekilde ve ücretsiz olarak düzenlenmiştir. Büyük olasılıkla üniversite için herhangi bir harç ya da her sömestr için birkaç yüz Euro ödemenize gerek kalmaz. Almanya’da eğitiminizi geri ödeme yükü olmadan, kesintisiz bir şekilde maaşınızı kazanmaya başlayabilirsiniz.

8- Pazar Günleri Her Yer Kapalıdır

Almanya’da bütün mağazalar cumartesi akşamları ve pazar günleri tam gün kapalıdır. Pazar, Almanya’da dinlenme zamanıdır. Bu yüzden planlarınız da ister istemez bu genel kurala göre şekillenir. Fakat, Almanya’ya ilk defa gelen yabancıların çoğu bu önemli gerçeği unutuyor. Pazar günü ekmeğiniz bitiyor olabilir. Bu nedenle Cumartesi günü markete gidip yiyecekleri ve gıda dışı ihtiyaçlarınızı önceden almalısınız. Geriye pazar günlerinin keyfini çıkarmak kalıyor.

Almanya'da Yaşamak İçin 10 Neden
Almanya’da bisiklet yolları

9- Bisiklet Kullanım Alanlarının Çok Olması

Almanya’daki yollar, her türlü ulaşım aracı için inşa edilmiştir. Yaya dostu ve en önemlisi bisiklet dostu yollar da oldukça fazladır. Yeni bir şehre taşındığınızda, en ucuz ulaşım şekli bisiklet olacaktır. Almanya’da bu vasıtayı kullanmanız çok kolay olacaktır. Neredeyse tüm yollarda bisikletler için özel olarak tasarlanmış bir şerit bulunur. Ayrıca her yerde bisikletçiler görmeniz kaçınılmaz bir durumdur.

10- Geri Dönüşüm Dostu

Almanya çevre dostu bir ülkedir, bu nedenle geri dönüşüm becerilerinizi geliştirmeli ve oraya taşındığınızda hangi malzemelerin nereye gittiğini öğrenmelisiniz. Çevreci insanlar için yaşamanın keyifli olacağı bir ülkedir. Almanya’daki sosyal hizmetler çöplerinizi içerecek kadar ileri seviyededir. Her türlü çöp için özel kutular görebilirsiniz. Ayrıca geri dönüşüm yapmanız için belirli bir süre bulunuyor.

Etiket yok

toplam 2661, bugün 4 defa görüldü

  

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 1 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 900-1400 Euro aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev […]

 • Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller

  yazan - 16 Aralık 2021 - 0 Yorumlar

  2022 yılında Almanya’nın özel günleri ve resmi tatillerini inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini […]

 • Almanya’daki Meslekler ve Maaşları

  yazan - 30 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya, kiminin çok merak ettiği ve lüks bulduğu ülke; kiminin ise sadece maddi anlamında gördüğü ülke… Tahmin edileceği üzere Almanya Avrupa hatta Dünya standartlarında ekonomik ve kültürel olarak gelişen ve bu gelişmeyi ağır bir hezeyan altında tamamlayan bir ülke konumundadır. Zira ikinci dünya savaşından sonra ağır tahribat ve işgal altında bir anda böyle yükselip dünya […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]