Almanya’da ev kiraları ne kadar?

Almanya Haberleri ve Bilgiler 01 Aralık 2018

Almanya'da ev kiraları nasıl?

Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor.

Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 500-1000 aralığında değişkenlik gösterebilir.

Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev için ortalama 500-600 euro kira bedeli vardır. Berlin kiralık ev ilanları burada yer alır.

Kiraladığınız dairede soğuk kira denilen kısım harici olarak ısınma ve su bedelleri üzerine 150 euro kadar da sonradan ekleniyor.

Ancak kısa süreli konaklamalar için günlük veya aylık oda kiralama yapabilirsiniz. Almanya kiralık oda ilanları sitesi burada yer alıyor.

Aşağıda Ahmet Eroğlu tarafından paylaşılan kendi oturduğu evin kaç metrekare kaç odalı ve kaç para olduğunu gösteren oldukça değerli bir video yer alıyor.

Elektrik, su, ısınma ve kira bedeli olarak toplam 600 euro ödediğini belirten Ahmet bey açıklamalarında oldukça dikkat çekici kısımlar yer almakta.

Peki bu kira fiyatları neye göre belirleniyor ve her yerde aynı mı? Tabi ki her yerde kira fiyatları aynı değil. Öncelikle kira fiyatlarının belirlenmesinde evin bulunduğu konum önemli. Daha sonrasında ise evin kaç yıllık olduğu nasıl olduğu ve büyüklüğü kira fiyatlarının belirlenmesinde oldukça önemli faktörlerdir.

Almanya’da Ev Kiraları

Almanya’da da ev kiralarının belirlenmesinde konum ve evin durumu oldukça önemli faktörler. Burada yaşıyorsanız veya başka bir ülkeden gelmişseniz yaşayacak bir eve ihtiyacınız var. Eğer daha önceden beri buradaysanız işiniz oldukça kolay fakat dışarıdan gelmişseniz size yardımcı olacak bir rehbere ihtiyacınız var. Bu yazı da o rehberlerden birisi olacak.  

Eğer Hamburg, Münih gibi büyük şehirlerden birisinde yaşamak istiyorsanız öncelikle çok fazla parayı elden çıkartmanız gerektiğini unutmayın. Buralarda kiralar oldukça yüksek ve insanlar ev bulabilmek için birbirlerinin üzerlerine basabilirler. 

Yani öncelikle ev kiralamak için karar vermeniz gereken büyük şehirde mi yoksa daha küçük yerlerde mi yaşamak istediğinize karar vermek. Mesela 75 metrekarelik bir evi kiralamak isterseniz aşağı yukarı 530 euro ile 550 euro arasında seyir ederken yukarıda da bahsedildiği gibi büyük şehirlerde bu rakam iki katına dek çıkabilmektedir. Büyük şehirlerde kira ücreti metrekare başına 10-12 euro arasında değişmektedir. Bu durum kiraların belirlenme faktörlerinden birisi ve en önemlisi olan konum özelliğinin en güzel örneklerinden biridir. Diyelim ki büyük bir şehirde bulunan eski bir ev metrekare başına 12 euro iken küçük bir şehirde bulunan ama oldukça yeni ve güzel bir ev metrekare başına 10 euro gibi cüzi bir miktar olabiliyor. Bunlar da göz önünde bulundurulmalı. Bunlar göz önünde bulundurulup size en uygun yeri seçebilirsiniz.

Yani büyük bir şehirde yaşamak istiyorsanız fazla kira vermeyi kabullenmeniz gerekiyor. Ve her istenilen zamanda büyük şehirlerde ev bulmak kolay da olmuyor. İnsanlar oralarda ev bulabilmek için aylar öncesinden ev görüşmelerine başlıyorlar. Yani fazla para vermenin yanı sıra bir de aylar öncesinden uğraşmaya başlamanız gerekiyor. Metrekaresi 12 euro olan ve 100 metrekare olan bir evde oturmak size 1.200 euro gibi bir maliyete sebep olur. Fakat daha küçük yerlerde 100 metrekarelik bir eve yalnızca 600 – 700 euro arasında bir fiyat verebilirsiniz. Sizin için oturduğunuz yer önemliyse eğer fazla bir para ödemeyi göze almalısınız. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi sadece fazla para vermeyi değil aylarca beklemeyi de göze almalısınız. Nüfus fazla olunca ve çalışan nüfusun çoğunluğu da büyük şehirlerde olunca oralarda ev bulmak çok zor bir hale geliyor. Hatta bırakın ev bulmayı, ev için görüşme ayarlamak bile oldukça zor. Uzun lafın kısası Almanya’da ev kiralari yaklaşık olarak 500 euro gibi bir ücretten başlıyor ve liste oldukça uzun. Daha pahalı evler bulabilirsiniz fakat daha ucuz ev bulmak imkansız.

Etiket yok

toplam 9294, bugün 15 defa görüldü

  

Bir yorum yapıldı “Almanya’da ev kiraları ne kadar?”

 1. Temeldursun - 06 Kasım 2019 @ 17:49

  Instagramda varim ordan yaziniz hesap
  @Almanya_ev

  Bochum üniversite 10 dakika büyük Alisveris merkezi yaninda EKZ büyük Alisveris merkezi 5 dakika yürüme

  1 oda 250 euro
  bütün daireler mobilyali camasir makinasi firin ocak yatak dolap

  Sadece üniversite ögrencisi
  WLAN vardir

  4 aylik kira peşin bavulunu al gel hemen para hemen ev kontrati posta adresi hemen yabancilar dairesine oturum kayit yapabilirsiniz sofort Mietvertrag anmelden

  Bütün kiracilar üniversite ögrencisi erasmus ögrencisi ve türkiyeden gelen en az 8 ögrenci kiraci kisi var

  015757213700

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 1 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 500-1000 aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev için […]

 • Almanya’daki Meslekler ve Maaşları

  yazan - 30 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya, kiminin çok merak ettiği ve lüks bulduğu ülke; kiminin ise sadece maddi anlamında gördüğü ülke… Tahmin edileceği üzere Almanya Avrupa hatta Dünya standartlarında ekonomik ve kültürel olarak gelişen ve bu gelişmeyi ağır bir hezeyan altında tamamlayan bir ülke konumundadır. Zira ikinci dünya savaşından sonra ağır tahribat ve işgal altında bir anda böyle yükselip dünya […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]

 • Türklerin Almanya'da yoğun olarak yaşadığı yerler

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya‘da 3-4 milyon civarı Türk olduğu varsayılıyor. Zamanında işçi olarak göç eden Türkler ve beraberinde giden aileleri ve sonradan doğan çocuklarıyla Almanya vatandaşı olarak çalışmaya ve yaşamaya devam ediyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre net bir rakam olmasa da Almanya’da yaşayan Türklerin şehirlere göre dağılım oranları aşağı yukarı aynı olmakla birlikte başlıca şehirlerde ikamet ettiklerini gözlemledik.