Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya Haberleri ve Bilgiler 20 Mayıs 2019

Almanya, dünya çapında kendisini kanıtlamış bir eğitim sistemine sahiptir. Birçoğu devlet tarafından ücretsiz olarak hizmet sunan, yüzlerce sosyal aktivite ile desteklenen ve çocuğun ilgi alanına yönelik çalışmalar yapan muazzam bir eğitim sistemi bulunuyor. Türk ailelerinin çocuklarını güvenle gönderebileceği birçok Alman okulu bulunuyor. Almanya’da zorunlu eğitim kapsamında okula başlama yaşı altıdır. Almanya’da devlet okullarının yanında pek çok özel okul da bulunuyor. Almanya’daki bütün öğrencilerin yarısından fazlası yüksek öğrenime devam ediyor. Çoğu Alman okulundaki akademik derslere, ana müfredat dışında eğitici ve sosyalleşmeyi artıran derslere de ağırlık veriliyor.

Almanya’ya Yeni Gelen Çocuk ve Gençlerin Okula Kaydedilmesi

Almanya’ya geldiğinizde çocuğunuz okul çağındaysa, onların okula nasıl kayıt olacakları konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Bulunduğunuz yerin yerel yönetim birimine başvurduğunuz zaman uygun olan okul yönetimi ile irtibata geçilerek çocuğunuzun okula kaydı yapılır. Genel bir kural olarak, kısa süre önce ülkeye giriş yapan ve Almanca eksikliği nedeniyle normal okul derslerine katılamayan çocuklara, normal eğitim dersleri yerine özel hazırlık dersleri verilir. Amaç, onları en kısa sürede normal okul sınıflarına uyumlu hale getirmektir.

Almanya’da İyi Bir Okul Nasıl Bulunur?

Almanya eğitim sistemi kurallarına göre çocuğunuzun hangi okula gideceğine karar vermekte özgürsünüz. Bu yüzden birkaç okula bakmak iyi bir fikirdir. İyi bir okulun önemli bir işareti, sadece yüksek kaliteli eğitim sağlamak değil, aynı zamanda tiyatro, spor, dil ve müzik kulüpleri ve okul gezileri gibi müfredat dışı etkinlikler de sunmasıdır. İyi bir okul aynı zamanda ebeveyn katılımını teşvik eder. Okulun çocuğunuz için iyi bir yer olup olmadığını öğrenmenin yanı sıra, ders dışı alternatif faaliyetler konusunda da mutlaka bilgi almalısınız. Çocuklarınız henüz Almanca bilmiyorsa, okulun yeni öğrenciler için Almanca kursları sunduğundan emin olun. Burada öğretmenler çocuğunuzun dersleri anlayıp anlamadığını ve müfredata yetişebildiğini daima kontrol edecektir.

Almanya’da Bulunan Okul Sistemleri

Almanya devleti genel olarak eğitim politikası ve sisteminden sorumludur. Bu durum, okul sisteminin bir dereceye kadar sizin ve ailenizin yaşadığı bölgeye bağlı olacağı anlamına gelir. Çocuklar her durumda her zaman aynı müfredata sahip değildir ve ders kitapları da bölgelere göre farklılık gösterebilir. Hatta bazı yerel yönetimlerin kendilerine özgü farklı okul türleri vardır. Bununla birlikte, Almanya genelinde kaliteli bir eğitim sistemi hakimdir. Almanya’da okul sistemi genel olarak aşağıdaki gibi yapılandırılmıştır:

Grundschule (İlkokul):

Normalde 6 yaşından küçük olan çocuklar, ilk 4 sınıfı kapsayan ilkokulda okul kariyerlerine başlarlar. Sadece Berlin ve Brandenburg’daki ilkokul öğrencileri 6’ncı sınıfa kadar eğitim görüyor. İlkokulun sonunda, çocuğunuzun performansına bağlı olarak, çocuğunuzun hangi orta okula gideceğine siz ve çocuğunuzun öğretmenleri birlikte karar veriyor. Bu da Alman eğitim sisteminde bu yöntem sayesinde çocukları doğru mesleğe yönlendirmenin ilk adımı atılmış oluyor.

Weiterführende Schulen (Ortaokul):

 • Hauptschule: 5’inci ve 9’uncu sınıflar veya 10’uncu sınıflar arasındaki öğrenciler için genel eğitim sunan bir ortaokul çeşididir.
 • Realschule: 5’inci ve 10’uncu sınıflar arasındaki öğrencilere yönelik eğitim sunan bir ortaokul türüdür.

Hauptschule veya Realschule’u başarıyla tamamlayan gençler mesleki eğitim almaya hak kazanırlar. Ayrıca Gymnasium veya Gesamtschule’deki son sınıflara (6’ncı sınıf) transfer olabilirler.

 • Gesamtschule: Hauptschule, Realschule ve Gymnasium’u birleşiminden oluşur. Üçlü okul sistemi için bir alternatif kabul edilir.
 • Gymnasium: 12’nci veya 13’üncü sınıfın sonunda, öğrenciler Abitur olarak bilinen sınavlara girerler ve başarılı olurlarsa liseden mezun oldukları zaman, bir üniversitede veya uygulamalı bilimler üniversitesinde okumaya hak kazanmış olarak ileri düzey ortaöğretim sertifikası alırlar. Ancak, bu öğrenciler dilerse mesleki eğitim almayı ve doğrudan iş piyasasına girmeyi de tercih edebilirler.

Almanya’da özel ders almak isteyenler için oluşturduğumuz kategorimizde çeşitli Türk hocaların verdiği eğitimlere ulaşabilirsiniz.

Etiket yok

toplam 679, bugün 2 defa görüldü

  

 • Almanya'da ve Türkiye'de şubesi bulunan bankalar

  yazan - 04 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Almanya‘ya makul ücretlerle para transferi yapmak isteyen gurbetçiler her iki ülkede bulunan bankaları tercih ederek düşük bir kesinti ile para transferi sağlayabilirler. Sizler için Türkiye‘de aktif olarak rol alan bankaların Almanya’da bulunan şubelerini araştırdık. İşte o bankalar ve şubeleri:

 • Almanya'da ev kiraları ne kadar?

  yazan - 01 Aralık 2018 - 1 Yorumlar

  Almanya’da yaşamak isteyenler için ev kiralarından bahsedelim. Almanya’da ev kiraları ne kadar? Almanya kiralık ev daire ilanları sitemizden de göz atabileceğiniz üzere kiralar eyalete ve şehirlere göre oldukça fark ediyor. Almanya’da 3+1 bir apartman dairesi için ortalama gözden çıkarmanız gereken rakam 900-1400 Euro aralığında değişkenlik gösterebilir. Almanya ev kiraları Berlin‘de 2 odalı 70 metrekare bir ev […]

 • Almanya Özel Günler ve Resmi Tatiller

  yazan - 16 Aralık 2021 - 0 Yorumlar

  2022 yılında Almanya’nın özel günleri ve resmi tatillerini inceleyelim. Her ulusun kendine has ve özel olarak özel günleri ve anma törenleri olmaktadır. Bunlar hem dini kökenli hem de kültürel kökenli olan ve yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş insanların yaşamına yön vermiş önemli günlerdir. Noel ve Paskalya bayramı dini bayram olarak algılansa da günümüzde dini özelliğini […]

 • Almanya’daki Meslekler ve Maaşları

  yazan - 30 Nisan 2021 - 0 Yorumlar

  Almanya, kiminin çok merak ettiği ve lüks bulduğu ülke; kiminin ise sadece maddi anlamında gördüğü ülke… Tahmin edileceği üzere Almanya Avrupa hatta Dünya standartlarında ekonomik ve kültürel olarak gelişen ve bu gelişmeyi ağır bir hezeyan altında tamamlayan bir ülke konumundadır. Zira ikinci dünya savaşından sonra ağır tahribat ve işgal altında bir anda böyle yükselip dünya […]

 • Almanya'da Yapılabilecek İş Fikirleri

  yazan - 12 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Ek iş fikirlerinden önce asıl meslek fikirleri ile Almanya’da yaşarken yapılabilecek meslekleri araştırdık. Almanya Türklerinin çoğunlukta dönercilik, temizlik ve inşaat sektörlerinde olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak farklı neler yapılabilir veya dönercilik yapmak isterseniz gibi konulara değinerek Almanya iş fikirleri ile ilgili en iyi bilgileri iletmeye çalışıyoruz. Öncelikle hangi işi kurmak istediğinize karar vermeli ve bu yönde […]